Uwagi sędziowskie nr1/2021

6.2.2 Zawodnik, po wykonaniu swojego posunięcia, musi mieć możliwość naciśnięcia dźwigni zegara i jego przełączenia, nawet jeśli przeciwnik wykonał następne posunięcie. Okres upływający pomiędzy wykonaniem posunięcia na szachownicy i naciśnięciem dźwigni zegara jest integralną częścią czasu będącego w dyspozycji zawodnika na wykonanie posunięcia.
Z toletą i wykorzystaniem punktu 6.2.2 znam przykład z Międzynarodowych Mistrzostw Nestorów rozgrywanych w Dortmudzie (RFN) opowiedziany przez FM Tadeusza Żółtka.
Zawodnik A zauważa, ze jego przeciwnik - zawodnik B chce skorzystać z toalety. Zawodnik A wykonuje posunięcie ale wstrzymuje się z naciśnięciem dźwigni zegara. Zawodnik B szybko odpowiada na posunięcie zawodnika A, odruchowo palcem dotyka dźwigni zegara i odchodzi od stolika. Zawodnik A przełącza dźwignię zegara.
Po powrocie z toalety zawodnik B próbuje reklamować nieuzasadniodne naciśnięcie dźwigni zegara przez przeciwnika. Zawodnik A wyjaśnia, że skorzystał z punktu 6.2.2.
Sędzia uznaje wyjaśnienia zawodnika A. Sędzia dokonuje także korekcji ustawień zegara naciskając dźwignię zegara od strony zawodnika B.
 
Uwaga AG.
Dla większej pewności sędzia może tylko sprawdzić licznik posunięć w zegarze i obraz z kamery, gdy rozgrywki są filmowane.
ostatnia modyfikacja 2021-06-21 15:21:34 ag